От урологична гледна точка ключово значение има провеждането на феталните морфологични изследвания, които особено в напреднала бременност, ни дават необходимата информация за състоянието на отделителната система на детето, още преди да е дошло на света. При наличие на притеснителна находка, свързана със състоянието на бъбреците, пикочопроводите и пикочния мехур, специализирана консултация с детски уролог може да бъде проведена още преди раждането на детето, било то момче или момиче, по преценка на проследяващия бременността специалист. Така родителите могат да получат добра представа какво предстои, какво говорят натрупаните опит и статистически данни в съвременната медицина, или простичко казано – какво могат да очакват да се случи след раждането.
Не изпадайте в паника дори и да бъде установено нещо притеснително при провеждане на фетално морфологично изследване - що се отнася до отделителната система на детето, прогнозата почти винаги е добра.
Още при първото повиване е редно да се обърне внимание на половите органи на детето. Съществува съществена разлика в развитието на половите жлези при жените и мъжете. Докато при дамите яйчниците остават във вътрешността на тялото, при мъжете коректната позиция на тестисите е друга – извън тялото, в специализираната за целта кожна торбичка наречена скротум. По-ниската температура (в сравнение с вътретелесната) е ключова за развитието и функционирането им. Ето защо, малко преди да се роди едно момче, половите жлези мигрират - преминавайки през двата ингвинални канала, се установяват в скротума – т.е. след раждането те вече би трябвало да се намират там. Ангажимент на проследяващия педиатър, но и на родителя, е да са наясно дали това се е случило (дали двата тестиса се опипват в скроталната торбичка). Не е достатъчно просто да се огледа, трябва да се установи и с опипване на жлезите. Само така може да е сигурно, че десецензусът (слизането) на тестисите се е случил.
При някои деца се запазва налична връзка (каналче) между обвивките на тестиса и коремната кухина, което създава условия за натичане на топла течност от корема на детето към тестиса, така нареченото вродено „хидроцеле“. При това състояние тестисът изглежда уголемен, може да бъде синкав на цвят и когато го опипваме първоначално усещаме мека, водниста консистенция. Добрата новина е, че нито едно от двете състояния не е спешно и не изисква мигновена реакция, а просто планова консултация с уролог.
Основен повод за притеснения при родителите често е грижата за пениса на момчето. Тема с много противоречиви мнения е трябва ли да се разлепва кожата от главичката на члена и кога. Почти всички момченца се раждат с гореспоменатото слепване на кожичката, наречено „аглутнация“ и в този ред на мисли това е нормално физиологично състояние. В България е залегнала традиционно концепцията за максимално ускорено разрешаване на проблема чрез насилствена манипулация. Трябва да имаме предвид, че подобен подход крие множество рискове като нацепване на кожата, травма, образуване на белег, а понякога и последващо хирургично лечение. Освен това се причинява излишна болка на детето. Дори и да бъдете подтиквани към подобно действие, Ви съветвам да го спестите на себе си и момченцето Ви. Достатъчно е членът на детето да се измива с вода като кожата се издърпва внимателно докъдето позволява, без да се прибягва до употреба на сила.
При възникване на притеснения можем да разчитаме на педиатъра за първична оценка и при нужда е необходима специализирана консултация с детски уролог.
Една от основните причини за безсънни нощи за родителите е фебрилитетът – (високата температура) при детето. Съществуват най-различни обстоятелства, поради които може да се повиши телесната температура на едно бебе. Трябва да имаме предвид, че малкият пациент все още не може да комуникира, респективно да ни съобщи за други симптоми. Ако отсъстват видими други причини не бива да се подценява вероятността за инфекция на пикочните пътища. Прегледът при педиатър е задължителен при такива обстоятелства, като едно елементарно общо химично изследване на урината ще бъде изключително информативно.
След навършване на 6-месечна възраст на детето не бива да се пропуска провеждането на рутинно ехографско изследване на коремните органи за проследяване състоянието на бъбреците, пикочопроводите и пикочния мехур. За родителите, които нямат конкретно притеснение, но желаят да проведат профилактичен преглед при уролог на своето момченце, подходяща е възрастта между 12 и 15 месеца.
Детската урология в Болница ВИТА е втората в страната. Тук работят опитни уролози, които всекидневно се грижат за здравето и комфорта на малките ни пациенти.