Наричат сколиозата „тихо“ заболяване, но от него страдат значителен брой хора, които са засегнати не само физически, но често емоционално и психически.
Определението за сколиоза на д-р Мануел Риго гласи, че това е комплексна триизмерна торзионна деформация на гръбначния стълб и торса, появяваща се при деца в добро общо здравословно състояние, която може да прогресира във връзка с множество фактори по време на бързия растеж в пубертета или по-късно в живота.
Съществуват различни видове сколиоза в зависимост от това на каква възраст е възникнало заболяването и дали е свързано с други заболявания или малформации.
Неструктурната сколиотичната деформация е временна, като тя възниква при различна дължина на долните крайници, при мускулен спазъм. Неструктурните сколиози са обратими и се коригират при заемане на различни позиции – наклон напред, тилен лег.
При структурната деформация е налице изкривяване на гръбначния стълб, което се дължи на: вродени аномалии на прешлените.
Вродената сколиоза се дължи най-често на отклонения в структурата на един или повече прешлена, обикновено в преходните зони на гръбначния стълб.
Според времето на появата ѝ идиопатичната сколиоза бива:
- Инфантилна форма – появява до 3 годишна възраст.
- Ювенилна форма – появява се между 3 и 10 годишна възраст;
- Адолесцентна форма – появява се след 10-11 годишна възраст.
Началото на сколиозата обикновено се проявява на възраст 6-7 години, когато децата започват да ходят на училище, натоварването на гръбначния стълб рязко се увеличава.
Следващият скок на заболеваемостта се наблюдава в юношеството, което се дължи на интензивния растеж на тялото. В бъдеще деформацията на гръбначния стълб само се увеличава, изкривяването му се влошава и усукването се засилва.
Какви са симптомите на сколиозата?
Симптомите на сколиоза могат да се появят различно при всяко дете.
Най-често срещаните симптоми са:
- Разлика във височината на раменете;
- Разлика във височината или позицията на лопатките;
- Главата не е центрирана с останалата част от тялото.
- Разлика в начина, по който ръцете висят до тялото, когато детето стои изправено.
- Разлика във височината на страните на гърба, когато детето се навежда напред;
- Единият крак изглежда по-къс от другия, въпреки че дължината на крайниците е еднаква, наклонът на таза е причина за оптичното скъсяване на краката;
- Забелязва се нарушаване на походката;
- Хронични болки в гърба, кръста, таза или краката.
В повечето случаи при лека сколиоза децата нямат съществени оплаквания. Може да се появи лесна умора, нарушена походка, болки в гърба.
Как се диагностицира детска сколиоза?
Първичната диагностика е от ключово значение при деца с един или повече от гореизброените симптоми.
Диагностицирането на заболяването става преди всичко с първичен преглед при личния лекар. Консултацията и наблюдението от специалист са необходими за уточняване на вида сколиоза, степента на гръбначното изкривяване, прогресията на заболяването.
Понякога развитието на сколиоза е придружено и с други аномалии в развитието, които искат уточняване и съответното лечение.
Методи за лечение на сколиоза при деца
Ранното откриване на сколиоза е важно за лечението. Ако не се лекува, сколиозата може да причини проблеми със сърдечно съдовата система и белодробната функция. Затова още в училище децата се проверяват периодично за гръбначни изкривявания.
Има няколко метода на лечение, които се прилагат при сколиоза. Лечението е съобразено спрямо степента на изкривяване на гръбначният стълб, възрастта и общото състояние на детето.
Корсетолечение - Индивидуалният коригиращ корсет за сколиоза е един от ефективните методи за борба със сколиозата. Носенето на корсета има за цел да намали прогресията на развитие на сколиоза. Корсетът осигурява фиксация и динамична корекция, като особено важно е да се носи почти през цялото денонощие.
Оперативно лечение – Медицинските специалисти се насочват към това лечение, когато сколиозата е проявена в тежка степен и гръбначното изкривяване е над 40-45 градуса, с бърза прогресия на развитие, при пациенти с незавършен растеж, както и „неприемливи“ за пациента деформации.
Рехабилитация – Индивидуално спрямо състоянието на детето се изготвя кинезитерапевтична програма с подходящи упражнения, която има за цел за укрепи мускулатурата и подобри стойката и походката на детето. Важно значение за лекуване на сколиозата, особено при децата, имат упражненията за изправяне на гръбначен стълб.
По-голяма част от хората предпочитат физиотерапевтичното лечение и кинезитерапия, с което заболяването да се стопира и да се подобри състоянието на пациента.
От изключително значение е да се консултирате с Вашия лекар, за да се определи най – ефективния метод на лечение. Отделението по Ортопедия и травматология на Болница ВИТА се гордее с едни от най-добрите специалисти в страната, които ще бъдат до Вас от момента на диагностицирането до последната процедура при лечението.