Полезно
Как да се адаптираме към първи клас | Болница ВИТА Психолог

Как да се адаптираме към „трудния“ първи клас?

Наръчник за родители от психолога на Болница ВИТА – Преслава Биковска

 

Първият учебен ден е вълнуващ и важен момент за всяко дете и неговото семейство. Преходът от детска градина към училище е свързан с множество промени – нова среда, нови правила и изисквания, нови приятели и предизвикателства. Това е период на адаптация, в който детето и семейството пренареждат своето всекидневие и взаимоотношения, поемат нови роли и отговорности. Всичко това е свързано с положителни преживявания, но също така и с някои тревоги. В следващите редове ви предлагаме конкретни и практични съвети за справяне в периода на адаптация в първи клас.  

Адаптацията като процес
На първо място е важно да отбележим, че адаптацията в първи клас е процес, който всяко дете преживява по свой начин и със свое собствено темпо. Обикновено тя отнема от няколко седмици до шест месеца.

Първите седмици са време, в което децата опознават средата в училище – класната стая, организацията на учебния ден, изискванията на учителя, също както и своите нови съученици. Родителите могат да подпомогнат детето като предварително се информират за конкретните условия в училището на тяхното дете и запознаят детето с тях у дома, като обсъдят неговите очаквания и притеснения (ако има).

Първите два-три месеца са време, в което децата вече активно създават приятелства и трупат увереност в изпълнението на учебните задължения. В този период е важно родителите да насърчават самостоятелността, но също така ясно да показват, че са на разположение, ако детето има нужда от помощ.

При някои деца адаптацията може да отнеме и повече време – това често са деца, които и преди са се адаптирали по-трудно към житейски промени, имат обучителни трудности или тръгването в първи клас е съвпаднало със сериозни промени около тях (напр. преместване в друг град, смяна на жилище, поява на друго дете в семейството, развод/раздяла на родителите, загуба и др.).

Как би могла да изглежда трудната адаптацията?
Трудната адаптация може да има много лица и обикновено е резултат от сложното взаимодействие между индивидуалните характеристики на детето, семейната среда, историята и опита на детето и семейството, средата и условията в конкретното училище, ситуативни фактори и т.н. Ето някои от възможните признаци, че детето не се чувства добре в процеса на адаптация:

  • Изразява нежелание и/или отказ да ходи на училище.
  • Споделя за страхове и тревоги около раздялата с родителите, включително притеснения за здравословното им състояние.
  • Наблюдава се промяна в обичайното поведение на детето – „затваря се“ в себе си и не желае да споделя или е по-раздразнително от обикновено, може да има гневни изблици.
  • Противопоставя се и отказва да изпълнява учебните дейности или търси непрекъсната подкрепа от възрастен.
  • Наблюдават се нежелание или трудности в общуването с връстниците в училище.
  • Липсва интерес към учебния процес и мотивация за учене, детето лесно се разсейва или не разбира поставените задачи, бързо се уморява.
  • Съобщава за физически симптоми (главоболие, коремни болки, безсъние и др.), за които няма медицинско обяснение.

Кога да се обърна към специалист?
Всяка една от гореизброените точки би могла да е част от един естествен процес на адаптация в зависимост от продължителността и степента на интензивност на наблюдаваните симптоми и преживявания. Нека не забравяме, че училищната среда е много различна от средата и начина на учене в детската градина. Нормално е в началото децата да срещат трудности, да споделят притеснения или да се наблюдава промяна в поведението им. Но ако след няколко седмици детето все още показва признаци на трудна адаптация, които не се подобряват, е добре родителите да обсъдят това с класния ръководител и при нужда – с психолог (това може да е и училищния психолог, ако има назначен). Важно е родителите да общуват активно с децата си през целия период на адаптация, и не само. Създаването на пространство и време за споделяне и проявата на любопитство към преживяванията на детето оказват голямо влияние върху успешната адаптация.  

Болница ВИТА подкрепя родителите и техните деца в адаптацията им към новата среда. При нужда може да си запишете час за консултация с нашите психолози.