Насоки от психолога на Болница ВИТА Деница Анастасова
Бариатричната хирургия извършва трансформиращи операции, които влияят не само на физическото здраве на хората с болестно затлъстяване, но и на тяхното психическо и емоционално благополучие. Важно е да се знае, че операцията е само първата крачка в пътуването към по-здравословен и по-пълноценен живот. Широко разпространен мит е, че тя е „лесният начин“ за отслабване. Всъщност това не е вярно, тъй като, за да има добри резултати, които да бъдат задържани в дългосрочен план, са необходими ангажираност и промени в начина на живот, мислене и поведение.
Като успех при лечението на болестното затлъстяване бихме определили значително намаляване на телесното тегло, подобряване на здравословното и психическото състояние. Съществува друг мит, който гласи, че най-трудната част е отслабването, но всъщност най-трудно е да бъде задържано телесното тегло в здравословни норми. Бариатричната операция е като трамплин, който осигурява тласък да се случи така желаното отслабване, като същевременно се създава пространство, в което човек да пренастрои навиците си, да се откаже от някои от тях и да интегрира по-здравословни. Най-добре е подготовката и промените в начина на мислене и поведение да започнат още преди самата операция, особено, ако човек страда от хранително разстройство или друг вид зависимости.
В така наречения период на „медения месец“, който може да продължи около година, се случва най-драстичната промяна в теглото, която подпомага мотивацията за промяна. След това отслабването се забавя и в един момент се стабилизира. В проучвания (Freire et al., 2012, Valezi et al., 2013), проследяващи дългосрочно пациенти, се съобщава, че между 14% и 29% от пациентите възстановяват повече от 10% от загубеното от тях тегло, което се свързва с неинтегрирани промени в мисленето и поведението, които са необходими за поддържане на сваленото тегло дългосрочно. Недостатъчното отслабване или връщането на сваленото тегло се отдава на нездравословно хранително поведение като емоционално хранене (Mathus-Vliegen, 2006), постоянно похапване на малки количества храна през деня (Colles et al., 2008) и загубата на контрол при хранене (Kofman et al., 2010). (Sarwer et al., 2008). Емоционалното хранене е много често срещан проблем сред кандидатите за бариатрична операция. Приблизително 60% от пациентите, които преминават през предоперативна психологична оценка съобщават за такъв тип поведение.
Цялата статия четете на bariatria.vita.bg.