Съобщение
26.03.2024

Коалиция HPV и Болница ВИТА с обща информационна кампания и ваксинационни дни през април и май

От първи септември 2023 г. България се нарежда до страните от Европейския съюз, които имат държавна политика на превенция на HPV-свързаните заболявания. Осигурен е безплатен достъп до най-съвременното средство за защита на всички момичета на възраст между 10 и 14 ненавършени години. Това е 9-валентна ваксина срещу 9-те типа HPV, които са най-честите причинители на HPV заболяванията.

Ваксината се прилага повече от 16 години в 162 страни по света, сред които почти всички страни от Европа.

През изминалата година стартира информационната кампания „Защити бъдещето им“ в подкрепа на ваксинирането на деца и юноши срещу човешкия папилома вирус (HPV). Организатор на кампанията е Коалиция HPV, обединяваща водещи специалисти в различни области на медицината и неправителствени организации. В екипа на Коалиция HPV е доц. д-р Илия Карагьозов, дм, завеждащ Отделение по оперативна гинекология и тазова хирургия на Болница ВИТА, ръководител на ВИТА Дисплазия център и Председател на Българската асоциация по онкогинекология (БАОГ).

С мисъл за бъдещето и вяра в промяната, целият екип на Болница ВИТА се присъединява към кампанията с организирането на ваксинационни дни, както следва:

- Първи ваксинационни дни – 16 и 17 април 2024 г. от 14:00 до 16:00 часа
- Втори ваксинационни дни – 14 и 15 май 2024 г. от 14:00 до 16:00 часа

Място: Болница ВИТА, гр. София, База 2, ул. „Филип Кутев“ 10

Записването на пациенти, навършили 14-годишна възраст, ще става онлайн в ТУК:

Пациентите ще бъдат имунизирани безплатно като ще заплащат само стойността на ваксината: 274,00 лв. за доза.
Важно! Ваксината е безплатна, само ако бъде направена при общопрактикуващия лекар за момичета между 10 и 14 ненавършени години. 

По време на посочените ваксинационни дни ще бъде предоставяна и допълнителна информация за превенцията срещу човешкия папилома вирус, заболяванията, които могат да бъдат предотвратени, както и ваксините, които се предлагат срещу HPV.

„Срещата на всеки човек на планетата с вируса е почти неизбежна. Отговорът е в профилактиката. Тя се състои от три взаимно допълващи се елемента:

Първият – първичната профилактика се осъществява с анти-HPV ваксина. Когато е поставена преди началото на сексуалния живот, ваксината подготвя имунната система за среща с вируса и когато това се случи, създадените от нея антитела го елиминират преди да промени клетките в лоша посока.

Вторият елемент – вторичната профилактика - се извършва чрез скринингова система, която изследва периодично всички здрави жени, част от които могат да покажат съмнителни резултати и да бъдат насочени към гинеколог за уточняване.

Най-важният диагностичен метод е колпоскопското изследване, което открива дисплазията. С биопсия се определя нейната тежест и се избира най-подходящият лечебен метод.

Отстраняването на дисплазията преди да се превърне в инвазивен рак се нарича третична профилактика и това е третият елемент от системата.“, обяснява доц. Карагьозов, част от Коалиция HPV.

Проучванията показват, че 90% от случаите на рак на маточната шийка и други ракови заболявания, свързани с HPV, като рак на ануса и рак на орофаринкса могат да бъдат избегнати.

Ваксината е най-ефективна, когато се приложи преди начало на сексуална активност, но може да бъде ефективна и при хора, които вече са били изложени на HPV. Тя обикновено се понася добре и има малко странични ефекти, еднакви с тези на всички останали ваксини. Ползите от ваксинацията срещу HPV надхвърлят напълно риска от потенциални странични ефекти.

„Най-високо рисковите типове човешки папилома вирус са основно тип 16 и 18. Наричаме ги така, защото причиняват над 90% от рака на шийката на матката, влагалището и вулвата. Причиняват още рак на ануса, пениса и гърлото. 9-валентната ваксина покрива освен тях и типовете причиняващи ано-генитални брадавици. Важно е да се знае, че ваксинираните деца подлежат на редовни профилактични прегледи след началото на сексуалния си живот, и че своевременното откриване и лечение на предраковите изменения е успешно в почти 100% от случаите“, пояснява доц.Карагьозов.

За ваксиниране срещу HPV не е необходимо предварително изследване за носителство дори и при вече водещи активен полов живот момичета и момчета. Преди поставяне на ваксината при тях и при децата трябва да се изключи налично в момента или скоро прекарано инфекциозно заболяване, т.е кандидатите за ваксинация трябва да са клинично здрави.

В ДКЦ ВИТА се предлагат няколко пакета изследвания на човешките папиломни вируси: HPV Генотипиране 14 типа - HPV 14 genotypes (16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68) Real TM PCR; HPV Генотипиране 3 типа; HPV Genotyping High Risk Basic v.1 - HPV 3 genotypes (16, 18, 31) Real TM PCR. Първият от тях е най-разпространеният и прилаган по света тест, покриващ най-рисковите типове вируси отговорни за възникването на HPV-свързаните предракови изменения и рак.

Материалът за HPV-PCR тест се взима от областта, която се изследва за инфекция с вируса. Обикновено този тест се използва за диагностика на HPV инфекции в гениталната или ректалната област. При жените изследването се извършва между 8-ия и 20-ия ден от менструалния цикъл като не се препоръчва използването на вагинални душове, тампони и вагинални медикаменти най-малко 48 часа преди взимането на пробата. Мъжете не трябва да уринират поне 1 - 3 часа преди манипулацията.

Смята се, че основните рискове за HPV са увеличения брой интимни партньори, както и неизползването на предпазни средства по време на секс. Ранното започване на полови контакти, както и отслабената имунна система, тютюнопушенето и лошата интимна хигиена, също са рискови фактори.

Единственият за момента  в страната Специализиран център за ранна диагностика и лечение на предраковите състояния на женските гениталии ВИТА Дисплазия център обединява експерти (онкогинеколози, хистопатолози, цитолози) с приоритетна насоченост към ранно откриване, диагностично уточняване, адекватно лечение с последващо проследяване на предракови и доброкачествени изменения на женските гениталии. Инфекцията с HPV обикновено протича безсимптомно, поради което редовният скрининг и профилактични прегледи са изключително важни.