Полезно

Мит ли е следродилната депресия?

Не се учудвайте, ако изпитвате смесени емоции, докато носите бебето си вкъщи, особено ако това е първото ви дете. Вероятно ще бъдете нервни, а всъщност, може да се почувствате и ужасени, когато осъзнаете, че сте се отказали от известна степен контрол върху живота си. Ще се чувствате много емоционални известно време, след като родите.

Раждането може да предизвика у майката вълна от всевъзможни емоции - от щастие и вълнение, до безпокойство, раздразнителност и страх. Възможно е да доведе и до нещо съвсем неочаквано: следродилната депресия.

Знайте, че много жени (около 70-80%), се борят с чувството на тъга през първите няколко седмици след раждането. Причината за това са най-вече хормоналните промени, които настъпват по време на бременността и следродилния период. Голяма част от жените нямат възможност да си починат и да се възстановят след раждането, което подсилва симптомите на депресията.

Постоянното безсъние води до физическо и психическо изтощение, понижава тонуса. Новите навици, вълнения и огромен стрес, които предизвиква появата на новия член в семейството, също допринасят за влошеното настроение и потиснатост на майката. Понякога жената страда, че не е в центъра на вниманието от страна на околните и че то е насочено най-вече към бебето. Има няколко рискови фактора, които могат да провокират състоянието при някои жени, един от тях е липсата на емоционална подкрепа от страна на партньора, семейството или приятелите.

Най-добрият съвет, който може да се даде на млади майки, е да не се затварят в себе си. Разговаряйте с партньора си, не крийте от него чувствата, емоциите, страховете и притесненията си. Не очаквайте той сам да се досети какво изпитвате- това не е никак типично за мъжете. Грижете се за здравето си, опитайте се да спите, когато бебето спи, разхождайте се често и ако имате малко свободно време, правете леки упражнения вкъщи, хранете се правилно, срещайте се с приятели.

Най-важното е да не бъдете твърде сурова към себе си, да не се обвинявате, че не се справяте. Бебето усеща нервността на майка си и е възможно да стане неспокойно. Вярвайте в собствената си интуиция как да се грижите за малкото си момченце или момиченце. Съветите на близки и приятели може да бъдат объркващи и противоречиви, а информацията в Интернет да Ви вкара в излишна тревожност. Плачът и неспокойният сън могат да Ви стресират, но те са част от отглеждането на малкото дете. С всеки изминал месец ще Ви стане по-лесно! Не се притеснявайте заради всяко неразположение, следете бебето и ще се научите да разпознавате неговите сигнали. При необходимост се консултирайте с Вашия педиатър.

Важно е да не забравяте, че животът не свършва с раждането на бебето! Трябва да се грижите както за себе си, така и за своята половинка, която може да се чувства пренебрегната заради новия член на семейството.

Социалните Ви контакти имат голямо значение за личния Ви комфорт. Ако усещате, че депресията се задълбочава или продължава твърде дълго, ако качеството ви на живот се влошава осезаемо, си запазете час за консултация с психолог или психотерапевт.

Вярвайте в себе си и бъдете сигурни, че ще се справите! Майчинството носи много радост и щастливи моменти, а имате цял живот да си наваксате със съня!