Полезно

Прием на лекарства по време на кърмене

Има начин да предпазите здравето на кърмачето без това да влияе на лечението на майката

 

Доказано е, че кърменето носи множество ползи, както за детето, така и за майкатa. За съжаление, жените често смятат, че нямат друга алтернатива, освен да се откажат от кърменето, след като им се налага да приемат лекарства. В много случаи обаче преустановяването на кърменето или дори лишаването на майката от терапия в името на безопасността на кърмачето, е напълно ненужно. Основните цели на една рационално лечение през периода на кърмене са:

- осигуряване на необходимата терапия за кърмещата майка;
- използване на подходи, които гарантират преминаването на минимално количество от прилаганото лекарство към новороденото през кърмата;
- предотвратяване намаляването на количеството на майчиното мляко и недопускане компрометиране процеса на кърмене, като цяло.

За да се постигнат тези цели е от съществено значение кърмещата майка да проведе консултация с медицински специалисти, включително клинични фармацевти, за вземането на информирани решения относно употребата на лекарства при кърмене. В Болница ВИТА на разположение на майките е клиничен фармацевт, който подпомага лекарите и пациентите в този процес.

Решенията относно избора на конкретна терапия за кърмещата майка трябва да бъдат индивидуализирани въз основа на състоянието на майката, възрастта и състоянието на кърмачето и общата оценка на риска за настъпване на нежелана лекарствена реакция. Обикновено кърменето не изключва приема на лекарства като цяло. То налага по-внимателен избор на конкретно лекарство и обучение на майката как да го приеме по начин, по които да окаже минимално въздействие върху кърмата ѝ. Целта е майката да продължи да приема необходимите за здравето си лекарства, без да лишава детето от положителните ефекти на майчиното мляко. Факторите,  които медицинските специалисти съобразяват при избор на терапевтичен подход по време на кърмене са:

- Степен на преминаване на конкретното лекарство в кърмата
Някои физични и химични фактори на лекарствата, като ниско молекулно тегло, слабо свързване с плазмените протеини, характер на слаби бази и висока мастна разтворимост, благоприятстват по-голямото преминаване на лекарството в майчиното мляко. В допълнение се взема предвид и времето, за което лекарството се преработва и отделя от майчиния организъм.
Около 90% от лекарствата попадат под определен праг, изчисляван от медицинските специалисти и използван като критерий дали приемът на лекарството е приемлив по време на кърмене или не. При тях е небходимо да се съобразят и други фактори, за да се обезпечи безопасността на бебето в най-висока степен.  

- Възраст и състояние на детето
Възрастта на новороденото или кърмачето е изключително важен фактор при определяне безопасността на лекарствената терапия на майката. Повечето нежелани реакции от лекарствата в кърмата се появяват през първите 2 месеца след раждането, и най-вече през първите 30-40 дни. Тази повишена чувствителност вероятно е свързана с по-бавния метаболизъм и елиминиране на лекарствата при новородените, както и с фактори като податливост на червените кръвни клетки към хемолиза, по-ниско свързване на протеините и относително пропусклива кръвно-мозъчна бариера.

Важно е да уточним, че не винаги едно лекарство, чиито прием  е противопоказен по време на бременност, автоматично е забранено и при кърмене. Ефектът върху плода от приема на лекарства по време на бременността обикновено е до 10 пъти по-голяма, в сравнение с този при кърменето.

- Риск от настъпване на нежелани лекарствени реакции
Налице са данни от клинични изпитвания, които показват каква е вероятността за настъпване на нежелана лекарствена реакция при излагане на бебето на ефекта на лекарства, преминали през кърмата. Интерпретацията на тези данни изисква наличието на клиничен опит и специфични експертни познания. Експертите в Болница ВИТА разполагат с достъп до специални бази данни, които предоставят информация за оценка на риска от приема на различни лекарствени продукти  при бременност и кърмене.

- Фаза на кърменето
Безопасността на лекарствата по време на кърмене преминава през няколко етапа, според това кога е започнало кърменето.  Съобразяването с тях помага при оценката на безопасността на дадено лекарство при кърмене.

Специално внимание трябва да се обърне на първите 48 до 72 часа след раждането, в които майките са притеснени от прилагането на различни лекарства, като част от грижата в Родилно отделение. Дозата на лекарството, която новороденото получава с коластрата, е ниска и в много случаи, дори рискови лекарства могат да не повлияят на новороденото.

С напредване на обема кърма, който произвежда майката, особено между 5-и ден от началото на кърменето и първия един месец, приемът на лекарства изисква повече внимание. Тогава бебето обикновено се кърми често - на 2-3 часови интервали, което прави трудно съобразяването на часа на приложение на лекарство и съответно времето за преработване и елиминиране от тялото на майката с времето на следващото хранене. Различна е ситуацията след 6 седмици кърмене, когато и възрастта на бебето позволява по-бързо очистване на приетото с кърмата лекарство.

Ето защо не може да се каже категорично „НЕ“ или „ДА“ относно безопасността на дадено лекарство при кърмене, без Вашият клиничен фармацевт или лекар да разясни специфично колко от конкретното лекарство преминава в кърмата именно в периода на кърмене, в който се намирате.

Подходи за минимизиране влиянието на лекарствата, които майката приема, върху бебето:
Препоръките включват при възможност, по време на кърмене, да се прилагат  лекарства с по-кратък „живот“ в майчиния организъм (такива, които се елиминират бързо от организма Ви). Лекарствата с кратък престой в тялото е най-добре да се приемат непосредствено след кърмене, докато лекарствата с по-дълго действие трябва да се приемат преди най-дългия период на сън на Вашето бебе. Когато лекарството с краткотрайно действие се приема непосредствено след кърмене, има голяма вероятност голяма част от него вече да е елиминирана от организма на кърмещата майка, докато бебето е готово да бъде кърмено отново. В Болница ВИТА може да Ви бъде изготвен оптимизиран план на прием на лекарства, така че новороденото да е максимално защитено.

- Какво се случва, ако все пак кърменето е несъвместимо с лекарството, което трябва да приема?
Препоръка за преустановяване на кърменето се допуска в случаите, когато не може да бъде подбрано лекарство, което да е безопасно, или да преминава в приемлива степен в кърмата, така че да не създаде по-висок риск. Ако трябва да спрете кърменето само временно, използвайте средства за изцеждане на кърма (помпа за кърма), за да поддържате запасите от мляко, докато не сте в състояние да кърмите отново. Ако не сте сигурни дали дадено лекарство е безопасно по време на кърмене, изцеждайте, етикетирайте и съхранявайте изцедената кърма, докато се консултирате с Вашия лекар и/или клиничен фармацевт. Ако трябва да спрете кърменето окончателно - което е рядко допустим сценарий, задължително се налага да се посъветвате с медицински специалист как да стане отбиването и как да подберете правилно адаптирано мляко за кърмачета.

 

Чести митове за лекарствата и кърменето:
 

- Лекарствата без рецепта са безопасни при кърмене
Това, че едно лекарство е одобрено за отпускане без рецепта, не го прави безопасно по време на кърмене. Много от лекарствата без рецепта, като тези за кашлица и настинка, изискват внимание. Съставки като псевдоефедрин и определени антихистамини могат да намалят количеството на кърмата и да причинят раздразнителност у бебетата.

- Повечето лекарства по рецепта са опасни при кърмене
Не всички предписани лекарства са опасни или безопасни за кърмещите майки. Важно е към всяка кърмеща жена да се подходи индивидуално чрез оценка на необходимостта от лекарството и търсенето на по-безопасни алтернативи, ако има такива. Например, някои антибиотици и болкоуспокояващи са безопасни, докато други могат да бъдат вредни.

- Билковите добавки са безопасни при кърмене
Много майки обмислят използването на билкови добавки, смятайки, че растителният произход е достатъчно основание да са безопасни. Въпреки това, ефектите на билковите добавки върху кърмените бебета често не са добре проучени.

- Няма нужда от наблюдение на бебето, ако един продукт се счита за съвместим с кърменето
Дори когато лекарствата се смятат за безопасни по време на кърмене, кърмещите майки трябва да наблюдават бебето си за признаци на нежелани реакции, като промени в хранителните навици, нарушения на съня или необичайна раздразнителност. Незабавна консултация с медицински специалист е сред първите действия, които трябва да предприемете при поява на притеснителни симптоми, особено ако детето е на възраст до 1 година.Клиничните фармацевти и лекарите в Болница ВИТА  работят в колаборация, за да определят кои лекарства са подходящи за Вас въз основа на най-новите изследвания и клинични насоки. Съветваме Ви да ги потърсите за консултация преди употреба на каквито и да било лекарства и билкови продукти.

Ако не сте сигурни дали дадено лекарство е безопасно по време на кърмене, изцеждайте, етикетирайте и съхранявайте изцедената кърма, докато се консултирате с Вашия лекар и/или клиничен фармацевт.