Полезно
21.01.2024

Раждане в Болница ВИТА

От момента, в който една жена види „двете чертички“ на теста за бременност, или научи изненадващо, че е бременна по време на рутинен гинекологичен преглед, започва едно вълнуващо пътуване, по време на което се редуват стрес и очакване.

Първата стъпка за бъдещата майка след потвърдена бременност, е да избере мястото/лекаря, при когото да провежда Женска консултация. В Болница ВИТА предлагаме възможност за проследяване на бременността при нашите акушер-гинеколози в База 1 и База 2.

Женска консултация
Пациентките могат да се запишат за консултация при избрания лекар и да планират с него следващите стъпки, свързани с прегледи и изследвания. Имат възможност и да платят пакетите с отстъпка за женска консултация и фетална медицина.

Пакетът „Женска  консултация“ включва най-важните прегледи и изследвания по време на бременността като например: eхография на бременна матка, взимане на влагалищен секрет, на цитонамазка, пълна кръвна картина, изследвания на урина, ехография с доплер и др. Той е персонален и не може да се преотстъпва на други лица. Заплаща се на Регистратурата на ДКЦ ВИТА в База 1 или в База 2.

Предлагаме два пакета „Фетална морфология“– стандартен и разширен, които включват изследвания за оценка за рисковете за генетични заболявания на плода.

В 11-13-а гестационна седмица се извършва детайлен оглед за маркери, показващи хромозомни аномалии. Прави се и биохимичното изследване в клиничната лаборатория на ДКЦ ВИТА. В този период от бременността се преценяват дали има рискове за нормалното ѝ протичане, свързани с високо кръвно налягане на жената (прееклампсия), за изоставане в растежа на плода и др. Всички рискове се изчисляват с лицензиран софтуер на Fetal Medicine Foundation (FMF). При добра позиция на плода се прави и 3D снимка.

В 20-а гестационна седмица се прави подробна оценка за наличието на всички органи на плода, включително дали функционират правилно. Оценяват се плацентата, пъпната връв и околоплодните води, измерва се кръвотокът в съдовете на матката. Извършва се скрининг за преждевременно раждане чрез вагинално измерване на дължината на маточната шийка. При добра позиция на плода се прави 3D снимка.
В 23-та гестационна седмица се извършва ехокардиография, чрез която се прави оценка на анатомията и функцията на сърцето и големите съдове на бебето. Установено е, че в 80% от случаите на генетични аномалии има някаква патологична находка в сърдечните структури.
Съществуват около 50 000 генетични синдрома, скринингът по време на Женската консултация обхваща само за трите най-често срещани: Синдром на Даун, Синдром на Едуардс и Синдром на Патау.

В 30 гестационна седмица се извършва отново подробна оценка на развитието на плода, включително чрез подробно доплерово изследване на съдовете. Отново се проверяват плацентата, пъпната връв и околоплодните води.

План за раждане
Бременните обсъждат с акушер-гинеколога, който следи бременността, как ще стане родоразрешаването и дали има предпоставки за раждане с Цезарово сечение.

Бъдещите майки се приемат директно в Родилно отделение независимо дали постъпват по спешност или за планово оперативно родоразрешаване. Приемът става на втория етаж на База 2 (ул. „Филип Кутев“ 10 в гр. София). Преди настаняване в отделението се предоставят направените изследвания, попълва се документация, взима се кръв за изследвания, прави се запис на детски сърдечни тонове, електрокардиограма, провежда се консултация със специалисти, включително анестезиолог, с който се коментира обезболяването по време на раждането.

На жените се поставя епидурален катетър и първата тестова доза от упойката. След преглед и по преценка на акушер-гинеколога се прилага последващо обезболяване. Утвърден стандарт при оперативно родоразрешение е да се ползва спинална упойка, а при необходимост - обща анестезия. Операционната е оборудвана с нужната апаратура за обезболяване. Има възможност родилката сама да регулира нивото на аналгезия чрез предварително настроени от анестезиолога устройства.
 

Престой в Родилно отделение
Родилно отделение разполага с 21 студиа с едно и две легла. Всяко от тях е със самостоятелен санитарен възел, телевизор, телефон за връзка, паник бутон за спешни случаи, болнична система за връзка с персонала.

Стандартният престой в отделението е 3 нощувки при естествено раждане, при оперативно родоразрешение – 4. При предварително планирано Цезарово сечение, родилките постъпват ден преди датата за раждане, за да им бъдат направени изследвания.
Операционната зала е в непосредствена близост до родилна зала, което позволява при необходимост много бързо преминаване от естествено раждане към оперативно родоразрешение.

Грижи за новороденото
Отделението е второ ниво на компетентност с професионална грижа за деца, родени след 30-а гестационна седмица, вкл. с интензивна терапия и апаратна вентилация.

Обикновено майките и новородените се изписват заедно, ако не се налага удължаване на престоя по медицински причини.

Пътят от бременността до изписването от Родилно отделение на Болница ВИТА на нашите пациенти е подкрепен от професионалната грижа и човешка съпричастност на лекари, акушерки и помощен персонал.

Вече 19 години помагаме на новия живот да се роди и сме щастливи, че вече повече от 10 000 бебета са част от семейството на ВИТА.

Научете повече за РАЖДАНЕТО ВЪВ ВИТА от нашия екип.