Полезно

Завръщане към естественото и търсене на умереност е новата тенденция в областта на естетичната медицина

В световния ден на красотата Ви срещаме с екипа пластични хирурзи от отделението по Пластичната хирургия на Болница ВИТА, за да научим как съвременната медицина се насочва към възможностите на нашето тяло за регенерация, за да запази индивидуалната ни идентичност

 

Стремежът към красота и желанието да бъдем привлекателни са характерни за хората още от зората на възникването на човешкия вид. Свидетелства от древността за това са пещерните рисунки, накитите, бижутата и украсите по предмети от бита. А данни за разкрасителна хирургия съществуват още от древен Египет, където са намерени медицински инструменти и сведения за естетични корекции.

Тази тема продължава да вълнува хората и до днес, като през последните десетилетия сме свидетели на бум в процедурите и манипулациите, целящи да ни направят по-красиви и по-млади.

Според специалистите от отделението ни по Пластична хирургия все още за съжаление сме свидетели на загуба на идентичност и уеднаквяване на външния вид на дамите, докато в световен мащаб вече започна да се търси умереност и запазване на индивидуалната автентичност.

Все повече медицината като цяло се насочва към възможностите на нашето тяло за регенерация и ревитализация. Забавяне на процесите на стареене и подобряване на качеството на живот ангажират дори генетиците по света. Дейвид Синклер със своята книга “Lifespan” насочи вниманието както на научната общност, така и на останалата част от обществото към проблемите за добавяне на години качествен живот към  нашето съществуване. Изтъкнатият учен и генетик разработва, търси и доказва за съществуването на молекули, които забавят процесите на стареене. Това, както знаем, е от ключово значение за качеството на нашите тъкани, прилива на енергия и запазването на красивата външност. “Красотата идва отвътре - навън”, клиширана фраза в която има много истина.

В тази връзка усилията и на естетичната медицина бяха насочени към предлагане на процедури, въздействащи и подпомагащи нашата собствена регенерация. Науката за стволовите клетки, които са мощен активатор на възстановителния отговор на човешкия организъм станаха обект на активно проучване.

Знаете ли, че в мастната си тъкан всъщност съхраняваме голям брой “спящи”- неактивни стволови клетки?… Оказа се, че освен като основен енергиен запас, организмът ни съхранява там и клетки, отговарящи за регенерацията на тъканите. Новите тенденции в естетичната медицина наблягат именно на възможностите за собствен синтез и регенерация на качествени нови наши тъкани. Създадени бяха техники и манипулации, чрез които извлек от нашите мазнини да бъде обработен и отново поставен като продукт, който да възстановява, възобновява и подобрява качествено нашата кожа.

“С удоволствие отчитам все по-голямо търсене на умереност от страна на пациентите, които ме посещават. Наблюдавам желание за намаляване на големите обеми от филъри в лицето. В същото време дамите в своята  30/40/50 годишна възраст не желаят лицата им да загубят своя обем и свежест и търсят стягане и контуриране на тъканите на лицето.” - споделя пластичният хирург д-р Наталия Ненкова от МБАЛ Вита. Постигаме този ефект с неинвазивни и/или в комбинация с по-инвазивни методи, включващи липофилинг, “Нано-фет” обработка на кожата, PRP терапии, фейслифтинг и т.н.  Големите обеми от филъри с хиалуронова киселина  създават във времето оточни и подпухнали лица. С годините  се получава блокаж на лимфния дренаж, което от своя страна води до по-тежки, обемни и безформени лица.   Новите терапии, съдържащи собствени стволови клетки взети след липосукция и комбинацията им с изкуствено синтезирани извлеци от стволови клетки т.нар. - Екзозоми предлагат нови хоризонти в сферата на естетичната медицина.

Друг интересен факт е,  че се отчита покачване през изминалата година на броя на корекциите на клепачите. “Голям процент от пациентите, получили този вид корекция съобщават за облекчение при работа с компютър и по време на четене. Чувството за тежест и умора изчезват, както и се отчита подчертаване и създаване на един по-младежки силует на окото.” - това споделя д-р Елена Бенкова, пластичен хирург с богат опит и в лечението на изгаряния от Отделението по Пластична и естетична хирургия в нашата болница. Все повече се отделя внимание на естетиката на около очната зона. Освежаването й определено води до естетични и функционални подобрения, които могат да променят ежедневието ни в положителна насока. Не случайно хората отдавна са открили, че “очите са прозорец към душата”.

Не на последно място е редно да разгледаме и титуляра в  класацията по честота на естетични интервенции - корекция на гърдите. “Това е монета с повече от две страни” - споделя с чувство за хумор д-р Живко Кънев, началник на Отделението по Пластична и Естетична хирургия към МБАЛ ВИТА. Според него - “освен стандартното, наложено от социалните мрежи, търсене на пищен бюст, в същността си корекцията на гърдите има своите корени във вродената нужда от страна на женския пол към женственост, увереност и хармония.”

Спектърът от манипулации обхваща както всеизвестното увеличаване на бюста със силиконови импланти, но и корекцията на вродени или придобити асиметрии на гърдите, реконструкция след отстраняване на гърдите поради злокачествено заболяване, та дори повдигане и намаляване на гърдите при дами с огромен и тежък бюст. Нова тенденция е и увеличаването на броя жени, които желаят отстраняване на старите им импланти с или без подмяната им с нови такива.

Освен това, за да не пренебрегнем мъжете в тази тема, е редно да се отбележи факта, че все повече се наблюдава състоянието гинекомастия. То се характеризира с уголемяване размера на млечните жлези при мъжкия пол. Дали поради хранителни, медикаментозни или хормонални причини, развитието на женски бюст при мъжете води до значителни емоционални, а понякога и физиологични проблеми. Това налага своевременното отстраняване на тази тъкан и търсенето на причината за появата на този проблем.

В крайна сметка е редно да споделим, че в медицината, дори и в естетичната, съвременно течение е прилагането на холистичния подход. Човекът се разглежда в неговата цялост и взаимосвързаност - между  емоционалност, психика, душа, физическо тяло и социум.

Красивият човек отвътре е красив и отвън!