Хирургичното отделение на Болница ВИТА се радва да посрещне още един нов член в екипа си
Имаме удоволствието да обявим, че голямото семейство на МБАЛ ВИТА се разраства с още един обещаващ, млад хирург.
Д-р Методи Джуджев придобива специалност хирургия през 2020 в Медицински Университет София. Последните четири години е шеф екип към Първа Хирургична клиника на УМБАЛСМ „Н.И. Пирогов“. Амбициозен и всеотдаен хирург, посветен на предоставянето на изключителни грижи за пациентите и подобряване на резултатите в областта на хирургията.
Д-р Джуджев отговаря на въпросите, свързани с доброкачествените изменения на дебелото черво
- Д-р Джуджев, какво представлява дивертикулозата и какви са причините за възникването на болестта?
Дивертикул се нарича сляпо торбовидно разширение на кухинен орган, което комуникира с неговия лумен. В частност дебелочревните дивертикули представляват протрузия на мукоза и субмукоза през мускулния слой на стената на червото. Причините могат да бъдат най-различни. Сред тях са храненето с бедна на фибри храна, което води до намаляване на обема на чревното съдържимо и до увеличаване на вътрелуменното налягане, както и намалената физическа активност, затлъстяването, тютюнопушенето и обстипацията.
Дивертикулозата се среща при 5% от популацията до 40 годишна възраст и нараства до над 65% при популацията над 85 годишна възраст. Усложнения като сигмоидит, перфорация, фистула, кървене и чревна обструкция възникват при около 30% от случаите, което показва социалната значимост на заболяването. При 90% от пациентите болестният процес е локализиран в лявата част на дебелото черво - колон сигмоидеум и колон десценденс. Десностранният дивертикулит е по-рядък и по-често се среща при млади хора.
- Как протича заболяването?
Най-общо можем да разделим заболяването на усложнен и не усложнен и хроничен дивертикулит. Като усложненията най-често са кървене, перфорация, абсцес, фистула, стеноза. Хроничният дивертикулит е свързан със светли периоди - без наличието на оплаквания и периоди на екзацербация. Различни проучвания показват че от 10% до 25% от пациентите с дивертикулоза развиват остър дивертикулит.
- При кои показатели се поставя най-точна диагноза?
При физикален преглед пациентите съобщават за болка в ляв долен коремен етаж и липса на повръщане, а лабораторните изследвания показват повишение на левкоцитите и C-реактивният протеин.
Наличието на трите показателя води до 97% точна диагноза без да се провеждат допълнителни изследвания. Образната диагностика ни позволява стартиране на заболяването с оглед преценка на терапевтичният подход. Като най-лесният, достъпен и ненатоварващ лъчево метод е абдоминалната ехография. За стадиране на заболяването се използва Компютърно томографско изследване на корем и малък таз с интравенозен контраст.
- Как протича лечението?
В основата на вземането на решение за изборът на лечебен подход е класификацията на Хинчи за остър дивертикулит.
В първи стадий лечението е консервативно. Най-често използваната комбинация от медикаменти са Ципрофлоксация и Метронидазол, в допълнение от строг контрол на диетичният режим.
Във втори стадий в зависимост от големината на абсцеса подходът е различен:
-При абсцеси под 4 см се препоръчва консервативно лечение.
-При абсцес над 4 см се препоръчва перкутанен дренаж с антибиотична терапия
При незадоволителни резултати от лечението се извършва лапароскопски лаваж и дренаж или според локалната находка се предприема резекция на засегнатият участък с първична анастомоза.
Трети стадий включва задължително оперативно лечение. В зависимост от общото състояние на пациента оперативното лечение може да бъде осъществено и лапароскопски. Оперативните техники включват резекция на засегнатия участък и извършването на първична анастомоза с или без протективна илеостома или извеждането на временна колостома, според локалната находка и общото състояние на пациента.
Четвърти стадий изисква задължително оперативно лечение по витални индикации, свързано с голям процент на смъртност и множество следоперативни усложнения. Изборът на оперативна интервенция в повечето случаи е извеждането на колостома.
- Кое е най-важното, което трябва да знаят пациентите при това заболяване?
Проучванията показват, че 25% от пациентите с първа проява на остър дивертикулит под 50-годишна възраст имат следващи епизоди на заболяването, свързани с намаляване на качеството на живот и рехоспитализации. Това поставя въпроса за превантивната резекция на засегнатият участък в светъл период с липса на оплаквания с цел ликвидиране на патологията. Всеки случай трябва да бъде оценен индивидуално затова са необходими редовни консултации с хирург при пациенти с рецидивиращи дивертикулити, започнали в млада възраст с оглед прецизиране на лечебно диагностичният процес и контрол над заболяването.
Болница ВИТА разполага с екип от висококвалифицирани, опитни хирурзи и осигурява на своите пациенти професионално отношение и грижа.
Свържете се с нас на телефоните на телефоните на регистратура или си запишете час за консултация онлайн.