В историята на човечеството са познати различни субстанции - медикаменти, билки, химични вещества, по-малко или повече достъпни до човека за прекъсване на нежелана бременност.
Напредъка в съвременното акушерство и гинекология по отношение действието на различни медикаменти върху бременността, довежда до установяване на различни регламентирани схеми за медикаментозно прекъсване на бременността по желание на пациента или по медицински показания.
Кога е подходящ медикаментозният аборт?
Разумният подход при медикаментозното прекъсване на бременността има своите времеви ограничения, а именно до 49-ият ден от първия ден на последната редовна менструация или до 7 гестационна седмица. При по-напреднала бременност в рамките на законно установения срок за прекъсване на бременността по желание медикаментозен аборт е възможен, но е свързан с голям процент неуспех, обилно кървене, непълно изпразвате на маточината кухина и по-скоро би трябвало да се възприема като подготовка за едноактното инструментално прекъсване на бременността - кюретаж, вакуум аспирация.
Медикаментозната схема, утвърдена в МБАЛ ВИТА е следната: Мифепристон/Мифегин 1 табл, последвана от една таблетка Мизопростол/Топогин 36-48 часа от приема на първия медикамент. Като допълнение по преценка на наблюдаващия акушер-гинеколог може да бъде повторен приема на Топогин еднократно или в схема. Последващият ултразвуков контрол е след 14 дни, ако аборта протича в норма.
Предвижда се и по-ранен преглед при условие, че има много обилно кървене.
Какво е необходимо да се изпълни, преди да бъде назначен медикаментозен аборт?
За да се премине към медикаментозен аборт са необходими:
- подробен разговор с пациента за установяване на непоносимост към медикаменти, придружаващи заболявания, прием на други медикаменти - антикоагуланти, кортикостероиди;
- гинекологичен преглед, ултразвук за установяване на вътрематочна бременност, както и срока на бременността;
- кръвна група, изследвана в болницата. Евентуално при резус фактор отрицателни пациентките се профилактират с анти-Д- имуноглобулин.
Всички въпроси относно подробности във връзка с метода се обсъждат предварително с наблюдаващия гинеколог, също така са описани в информираното съгласие, което трябва да бъде прочетено внимателно и подписано.
В кои случаи не можем да изпълним медикаментозен аборт?
Противопоказанията за медикаментозен аборт, като метод за прекъсване на бременността са следните:
- вътрематочна спирала;
- тежка анемия;
- установена коагулопатия или използване на антикоагуланти;
- тежко чернодробно или сърдечносъдово заболяване;
- състояния свързани с припадъци, гърчове
В добавка пациентки с нарушения на надбъбречната жлеза, свързани с прием на кортикостероиди не са подходящи за този метод на прекъсване на бременността.
Отделението по Акушерство и патологична бременност на Болница ВИТА разполага с опитни специалисти, които могат да ви помогнат да вземете информирано решение за Вашето здраве.