Полезно
Прием на Витамин D през зимата

Защо е важен Витамин D?

Д-р Десислава Иванова отговаря на най-важните въпроси, свързани с приема и недостига на Витамин D, защото през зимния сезон често с тази тема се спекулира


Защо е важно да следим нивата на витамин D, особено през зимата?
Витамин D се произвежда в кожата ни под въздействието на UVB лъчите. Проникването на UVB лъчите се намалява при лоши метеорологични условия, когато прилагаме SPF слънцезащитни продукти или при хора с по-тъмна кожа. Доброто поглъщане зависи от ъгъла на слънчевите лъчи. Колкото по-високо е слънцето, толкова повече UVB лъчи се абсорбират. През зимата слънцето е ниско, така че абсорбцията на UVB лъчите и следователно синтезата на витамин Д намалява. Независимо от сезона, с повишен риск от недостиг на този витамин са бебетата и малките деца; възрастните хора, при които се намалява способността за синтез на витамин D, хора с наднормено тегло, бременни жени, всички хора, които целенасочено избягват да се излагат на слънчева светлина.

Как да разберем дали страдаме от дефицит на витамин D?
На първо място при поява на болки в мускулите и ставите – тъй като от витамин D зависи усвояването на калция в организма, неговият дефицит води до болезнени усещания в ставите и мускулите и нарушава нормалния ежедневен ритъм.

  • Загуба на костна плътност – от недостатъчно витамин D в организма костите изтъняват и губят плътността си, а това увеличава риска от фрактури и счупвания.
  • Мускулна слабост – ограничената абсорбция на калций може да доведе до слабост в мускулите, а оттам до отпадналост и замайване.
  • Хронична умора – липсата на витамин д е свързана с чувство на умора дори след сън и активна почивка.
  • Депресия – възможна е появата на негативни мисли, тревожност и апатия, особено често срещани през зимата, когато липсва повече слънце.
  • Косопад – ниските нива на витамин D влияят на растежа на косата и нейната здравина, като причиняват окапване и изтощаване.

Дисфункция на имунната система – често боледуване и податливост на инфекции са други симптоми, чието неглижиране може да доведе до тежък дефицит на витамин Д, а оттам до хронични възпаления и появата на по-сериозни заболявания.

Какви изследвания се правят?
Дефицит на витамин D обикновено се установява чрез кръвен тест. Той измерва 25-хидроксивитамин D (25(OH)D) – най-значимият показател за нивото му и най-добрият начин за оценка. Кръв се взима сутрин на гладно и при поне 10 дни без прием на витамин D или добавки, съдържащи витамин D.

До какво води неоткритият дълго време дефицит на витамин D?
Активната форма на витамин D3 (калцитриол) има ключова роля в регулирането на калциево-фосфорната обмяна в организма, което е от съществено значение за формирането и поддържането на костите - подпомага образуването на костния матрикс и поддържа костната минерализация. Недостигът от витамин D3 може да доведе до различни проблеми с костите като остеопороза или рахит. Витамин D3 играе решаваща роля в редица физиологични функции в организма. Той участва в регулацията на обмяната на минералите, особено калций и фосфор, и въздейства върху множество тъкани.

  • Костно здраве

Витамин D3 е необходим за  Той подпомага образуването на костния матрикс и поддържа костната минерализация. Недостигът от витамин D3 може да доведе до различни проблеми с костите като остеопороза или рахит.

  • Имунна система

Витамин D3 играе роля в модулирането на имунната система. Той може да подпомага имунния отговор и да намалява възпалението. Недостигът от витамин D3 може да бъде свързан с по-висок риск от инфекции

Как може да си го набавим?
Това се случва по два начина – чрез храната и чрез излагане на слънце. Гъбите са едни от основните растителни храни, богати на витамин D. Те произвеждат ергокалциферол (D2), когато са изложени на слънчева светлина. Консумацията на 50 грама гъби майтаке носи почти цялото необходимо дневно количество от витамина. Шийтаке, печурка, манатарка и пачи крак са други видове гъби, които могат да се похвалят с високо съдържание на D2. От своя страна витамин D3 се среща в някои видове водорасли и лишеи, яйца, черен дроб, сьомга, мазни риби, сирене

Ядкови млека, тофу, зърнени храни, портокалов сок и сушени плодове са продукти, обогатени с витамин D. Включването им към хранителния режим ни дава възможност за подобряване на неговите стойности. Разходка под слънчевите лъчи е друг естествен и същевременно много приятен начин за снабдяване с витамин D. Смята се, че са нужни от 15 до 30 минути седене на слънце, за да се достигнат необходимите дневни количества.

Това, разбира се, трябва да става с повишено внимание, особено в летния сезон. За да се предпазим от изгаряне на кожата, слънчевата баня е нужно да се провежда в подходящо време през деня. Слънцезащитните кремове не са препоръчителни, тъй като намаляват производството на витамина. Важно е тялото да бъде на показ, а лицето да остане скрито на сянка

Как се приема витамин D и по колко време се пие?
Ако няма други предписания от лекар, минималният профилактичен дневен прием за бебета и деца варира между 400 и 600 UI (международни единици). В зависимост от възрастта максималният терапевтичен прием на ден може да достигне и до 1000-3000 UI. Витамин D за възрастни се приема в количества 600-800 UI, а при лечение е позволен и до 4000 UI на ден. Активен прием се препоръчва през зимните месеци като преди това трябва да се установи стойността, за да се назначат правилните дози

Вярно ли е, че недостигът му може да води до напълняване?
По скоро не, но хората със затлъстяване и наднормено тегло са склонни да имат по-ниски нива на циркулиращия витамин D. В тези случаи дефицитите обикновено са по-изразени. Това е така, защото говорим за мастно-разтворимо съединение, тоест то се натрупва в мазнините. Колкото по-голямо е количеството на тази тъкан, толкова по-малка е наличността на елемента за развитието на физиологичните функции. При всички случаи, обаче когато има съмнение за недостиг на този витамин, пациентите трябва да се консултират с лекар.