Полезно

25 май – Световен ден за борба с болестите на щитовидната жлеза

От заболявания на щитовидната жлеза, или така наречените тиреоидни заболявания, страдат над 750 милиона души по света. Щитовидната жлеза е „главен регулатор“ на метаболизма в човешкия организъм и на функцията на редица органи и системи в тялото ни. Тя играе ключова роля за нашето здраве и би могла да е причина за безплодие, сърдечно-съдови, неврологични и други заболявания.

Въпреки че проблемите с щитовидната жлеза са често срещани, в голям процент от случаите те остават недиагностицирани. Все още почти половината от хората не знаят, че страдат от проблем с щитовидната си жлеза. По темата разговаряме с д-р Десислава Иванова, ендокринолог в ДКЦ ВИТА.

- Д-р Иванова къде се намира щитовидната жлеза и какви са нейните функции?
Щитовидната жлеза се намира пред трахеята и синтезира хормони, които регулират метаболитното ниво на тялото, сърдечната, мускулната и храносмилателната функции, както и развитието на мозъка, поддържането на костите и растежа. Правилното ѝ функциониране зависи от адекватния прием на йод, както и на някои други хранителни вещества.

Клетките, отговарящи за производството на тиреоидните хормони, са специализирани в извличането и усвояването на йод от кръвообращението и влагането му в хормонален синтез. Йодът набавяме основно чрез солта, която приемаме и тя по правило трябва да е йодирана!

Сигналът за хормоналната секреция на щитовидната жлеза идва от една значително по-малка жлеза – хипофизата. Тя произвежда т.нар. TSH хормон (ТСХ, тиреоид-стимулиращ хормон). TSH „казва“ на щитовидната жлеза колко хормони да отделя и неговите нива се покачват и спадат, в зависимост от необходимостта на тялото от повече или по-малко щитовидни хормони.

- Кои са най-честите нарушения във функцията на щитовидната жлезата?
При над 12% от населението в България се установява нарушена функция на щитовидната жлеза. От тях около 6% са с намалена функция на щитовидната жлеза, 3% с тиретокискоза, а над 5 % са тиреоидит на Хашимото. Зачестяват и  случаите на диагностицитани нодули (възли) на щитовидната жлеза. Преди въвеждане на профилактиката с йодирана сол тези цифри са били значително по-високи.

- С какви симптоми Ви посещават най-често пациентите?
Типичните симптоми на хипотиреоидизъм (понижена функция на житовидната жлеза) включват:
- наддаване на тегло;
- забавен сърдечен ритъм;
- умора;
- по-чести и обилни менструални цикли;
- проблеми с паметта;
- суха кожа и коса;
- дрезгав глас;
- непоносимост към студ;

Симптомите на хипертиреоидизма (повишената функция на щитовидната жлеза) са по-скоро противоположни и включват:
- загуба на тегло;
- ускорен пулс;
- раздразнителност;
- мускулна слабост и тремори;
- нередовен месечен цикъл;
- проблеми със съня;
- чувствителност към топлина.

Случаите на възлите на щитовидната жлеза зачестяват след въвеждане на ехографското изследване. Отбелязва се тенденция на нарастване им в световен мащаб с всяка изминала година. Поради високата честота на възлестите формации на щитовидната жлеза е необходима стандартизирана оценка на базата на ехографския преглед. Европейското дружество по тиреодология (ЕТА) е изготвило обективни ехографски критерии, с които да се прецизира необходимостта от провеждане на Тънкоиглена аспирационна биопсия (ТАБ/ТПБ).  Тя представлява миниинвазивна и безопасна процедура, която се извършва в болнични условия или в лекарския кабинет. Обикновено се провежда под ултразвуково наблюдение, за да се осигури точно насочване на иглата във възела.

- Кой подлежи на скрининг за щитовидни заболявания?
В България е въведено изследване на ТСХ на всички новородени с оглед изключване на вроден хипотиреоидизъм. Бременността оказва  дълбоко влияние върху функцията на щитовидната жлеза. Много важен момент при планувана бременност е, да се установи има ли заболяване на жлезата, което до този момент е останало недиагностицирано. Това се отнася най-вече за случаите на йод дефицитните състояния и неизявените клинично нарушения във функцията на щитовидната жлеза.

Профилактични прегледи трябва да се провеждат, ако имате близки с болест на щитовидната жлеза, друга автоимунна болест, ако са провеждани операции или лъчетерапия в областта на шията по повод друго заболяване, ако сте бременна и сте над 35 г., имате трудности със забременяването или повтарящи се спонтанни аборти, ако провеждате лечение с амиодарон, интерферон.

Ранната диагностика е решаващ фактор за своевременно лечение на заболяванията на щитовидната жлеза. Запишете си час за консултация с ендокринолог в ДКЦ ВИТА в този линк.