Паркингът на Болница ВИТА е отворен
Полезно

Менопаузата – естествен етап в живота на всяка жена

В Световния ден на менопаузата Ви срещаме с д-р Добринка Трифонова, акушер-гинеколог от Болница ВИТА, която отговаря на най-важните въпроси, свързани с това състояние

В Световния ден на менопаузата Ви срещаме с д-р Добринка Трифонова, акушер-гинеколог от Болница ВИТА, която отговаря на най-важните въпроси, свързани с това състояние


- Д-р Трифонова, какво е менопаузата и защо много жени я приемат като болест?
Менопаузата е естествен процес. Характеризира се с естествено и трайно спиране на цикъла в резултат на естрогенен дефицит, който не е свързан с патологичен процес. Тя настъпва при всяка жена в даден момент от живота. Това не е болест, а просто още една фаза в живота на жената.

Някои хора преминават през него, без никакви проблеми или дискомфорт, а други се оплакват от симптоми като горещи вълни, нощно изпотяване, промени в настроението, наддаване на тегло, нарушения на съня, умора и забравяне. Не можете да излекувате менопаузата - в крайна сметка това не е болест! Но със сигурност можете да се справите с това състояние и дори да бъдете по-здрави и по-силни, и напълно да преобразите живота си.

- Какво да очакваме най- често? И внезапно ли се случват тези промени?
Най-често менопаузата настъпва с течение на времето. Месеците или годините, водещи до нея, се наричат перименопауза или т. нар. преход към менопаузата.

По време на прехода количеството хормони, произвеждани от яйчниците, варира. Перименопаузата може да продължи от 2 до 8 години. Средната стойност е около четири години. Хормоналните промени могат да причинят различни симптоми като най- честите от тях са:

Нередовен цикъл
Пропуснатите периоди по време на перименопаузата са чести и очаквани. Често менструалните периоди прескачат един месец и се връщат. Или прескачат няколко месеца и след това отново започват месечни цикли за няколко месеца. Менструалните цикли са склонни да стават по-кратки в ранната перименопауза, така че периодите са по-близо един до друг. С наближаването на менопаузата менструалните цикли се раздалечават с месеци преди края им. Имайте предвид, че можете да забременеете през това време. Ако сте пропуснали цикъл, но не сте сигурни, че се дължи на менопауза, помислете дали да не си направите тест за бременност или се обърнете към специалист!

Вазомоторни симптоми
Приблизително 75% до 80% от жените изпитват вазомоторни симптоми, вариращи по тежест. Тези симптоми могат да включват горещи вълни, нощно изпотяване, сърцебиене и мигрена. Горещи вълни се появяват денем и нощем на непредсказуеми интервали, често с продължителност приблизително 3 до 4 минути всеки. Горещата вълна започва с усещане за зачервяване, което се разпространява в горната част на тялото поради промени в централната нервна система, специфични за терморегулацията. Горещите вълни могат да повлияят на ежедневното качество на живот, както и на съня на някои жени. Те могат да се влошат от алкохол, тютюнопушене, затлъстяване, липса на физическа активност и емоционален стрес.

Урогенитални симптоми
Приблизително 50% до 75% от жените изпитват урогенитални симптоми по време на менопауза. Вагиналната лигавица изтънява и е налице намалена еластичност на влагалището. Тези промени могат да причинят вагинална сухота, парене, сърбеж и дразнене.

Ниските естрогенни ефекти на менопаузата могат също да причинят повтарящи се инфекции на пикочните пътища поради повишена бактериална колонизация на влагалището с патогени и повишаването на вагиналното pH в менопаузата. По-често уриниране от нормалното, внезапни позиви за уриниране, затруднено уриниране или събуждане за уриниране два или повече пъти всяка нощ са сред най- честите оплаквания. Уринарната инконтиненция  е често срещана при възрастните жени, особено след менопаузата. Намаляването на естрогена кара вагиналните тъкани и лигавицата на уретрата  да изтъняват и губят еластичност. В резултат на това може да изпитате неконтролируемо изтичане на урина. Това често се случва при резки движения като смях или кашляне.  В допълнение към вагиналната сухота и болката по време на сексуална активност, менопаузата може да засегне либидото на някои жени и общите нива на сексуално удовлетворение.

Психогенни симптоми
Тези симптоми могат да включват гняв/раздразнителност, безпокойство и напрежение, депресия, загуба на концентрация и загуба на самочувствие/увереност.

- Има ли дългосрочните усложнения, свързани с менопаузата?
Да, сърдечно-съдовите заболявания и остеопорозата са сред най- сериозните от тях.

Сърдечно-съдовите заболявания се нареждат като водеща причина за смърт сред жените над 50-годишна възраст. Так се включват заболявания като инсулт, хипертония, миокарден инфаркт, застойна сърдечна недостатъчност и клапно сърдечно заболяване. Нормалните нива на естроген спомагат за поддържането на стените на артериите ви гъвкави и разширяващи се, за да се приспособят към промените в кръвния поток. По-ниските нива на естроген и в същото време стареенето, което прави жените по-податливи на състояния като диабет, затлъстяване и неактивен начин на живот, може да увеличи риска от сърдечно-съдови заболявания.

Остеопороза
Когато имате нормални нива на естроген, костите ви непрекъснато се разграждат и обновяват. При остеопорозата обаче не се създава достатъчно нова костна маса, за да замести изгубената. Това прави костите естествено слаби и по-податливи на счупвания от падане или леки събития като кашлица или навеждане.

- Как да облекчим неприятните симптоми?
Има няколко метода, които жените могат да използват, за да облекчат симптомите:

Хормонозаместителна терапия (ХЗТ)
Важно е да отбележим, че ХЗТ може да не е подходяща за всеки, така че е важно да се вземат предвид потенциалните опасности и предимства и да се потърси лекар специалист.

Промени в начина на живот
Остеопорозата и сърдечно-съдовите проблеми могат да бъдат предотвратени с редовни упражнения, здравословно тегло и балансирана диета, богата на калций и витамин D. Освен това упражненията могат да подобрят настроението и качеството на съня.

Вагинални овлажнители и лубриканти
По време на сексуален контакт вагиналната сухота и болка могат да бъдат облекчени с помощта на овлажнители и лубриканти без рецепта.

Психологическа подкрепа
За жени, които изпитват емоционални промени, промени в настроението и други психологически симптоми по време на менопаузата, консултирането, групите за подкрепа или терапията може да са полезни.

Лекарства за специфични симптоми
За съжаление не е доказано, че билкови препарати като маслото от вечерна иглика, женшен, женско биле и градински чай значително намаляват симптомите на менопаузата, но нищо не пречи да се опита!

Редовни прегледи
Редовните прегледи, като изследване на сърдечно-съдовата система и костната плътност, могат да помогнат  да откриете евентуални проблеми навреме.

Упражнения на Кегел
Упражненията на Кегел могат да помогнат за укрепване на мускулите на тазовото дъно и да намалят вероятността от инконтиненция.

Когнитивна стимулация
Когнитивната функция може да се поддържа чрез ангажиране в умствено предизвикателни дейности като пъзели, четене или придобиване на нови умения.

Рутинна профилактика за рак
За профилактика и ранна диагностика на рак на гърдата, яйчниците и матката, рутинните прегледи и самоизследвания са от съществено значение.

Кога да отидем спешно на преглед?
Кървенето след менопауза понякога може да бъде ранен признак за по-сериозно заболяване.

Когато се открият навреме, повечето състояния, причиняващи кървене след менопаузата (включително рак), могат да бъдат успешно лекувани.